Meble kuchenne

Dzisiejsza kuchnia jest sercem mieszkania, centrum życia towarzyskiego oraz miejscem, w którym praca sprawia przyjemność. Zakup kuchni to ważne wydarzenie, które niesie ze sobą wiele wyzwań. Pozwól sobie pomóc, by ta podróż była przyjemna i zaowocowała meblami, którymi będziesz cieszyć się przez lata.

Kuchnie są tak różne jak indywidualni są jej właściciele. Dla niektórych służy prawie wyłącznie jako wystrój wnętrza, inni spędzają tam większość wolnego czasu. Coraz częściej kuchnie wkraczają na salony, dlatego ważne jest, by dopasować je do ogólnego charakteru wnętrza. Nasi projektanci służą profesjonalną wiedzą. Pomogą w wyborze materiałów, doborze systemów, zaplanowaniu optymalnego układu kuchni. A to wszystko po to, by Twoja kuchnia była funkcjonalna, a Ty mogła/mógł cieszyć się jej pięknem.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Najlepsze planowanie to planowanie od ogółu do szczegółu. Zanim zaczniemy wybierać uchwyty i fronty, warto zastanowić się nad odpowiednim rozplanowaniem kuchni, by podnieść jej komfort użytkowania do maksimum. Mając to na uwadze, warto podzielić kuchnię na strefy względem użytkowania:

  1. Zapasy
  2. Przechowywanie
  3. Zmywanie
  4. Przygotowywanie
  5. Gotowanie/Pieczenie

Gdy strefy te są planowane zgodnie ze wskazówkami zegara (od lewej do prawej) to jest to kuchnia dla osoby praworęcznej. W kuchni dla osoby leworęcznej strefy powinny być uporządkowane od lewej do prawej. W zależności od wymagań i wielkości pomieszczenia kuchnie planowane są w różnych formach. Są kuchnie w kształcie litery U,G, L, dwurzędowe, z wyspą oraz jednorzędowe. W każdej z nich należy pamiętać o odpowiednim podziale stref.

Ergonomia wysokości również jest ważna. Standardowa wysokość blatu roboczego to 85-95cm, wysokość szafek – 72 cm, blatu – ok. 4 cm i cokołu ok. 10-15 cm. Odległość między blatem a łokciem zgiętej ręki pod kątem prostym powinna wynosić 15 cm. Wysokość płyty do gotowania może być nieco niższa, a zlewozmywaka nieco wyższa niż blat roboczy. Odległość między blatem a górnymi szafkami 55-60 cm. Optymalna wysokość szafek górnych to 30-90cm. Powyżej tej wysokości szafki mają charakter pawlaczowy. Okap powinien być instalowany 70 cm nad płytą ceramiczną i 80cm nad gazową.

MATERIAŁY

W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór frontów:

  • z drewna litego (m.in. dąb, olcha, buk)
  • z naturalnej okleiny (fornir)
  • MDF lakierowany
  • MDF foliowany
  • laminat
  • akryl

Każde z nich ma swoje zalety i stanowi o indywidualnym charakterze kuchni.

Zaletą mebli z drewna jest przede wszystkim ich naturalność. Drewno można wyginać i dowolnie wybarwiać. Fronty mogą być patynowane w celu jego postarzenia. Poza wyjątkami to materiał niezwykle trwały. Ich forma pozwala na tworzenie kuchni tak samo rustykalnych jak i nowoczesnych. Wadą tych mebli może być, konieczność konserwacji i szczególnej dbałości o fronty. Na cenę mebla wpływa przede wszystkim zastosowane drewno. Do tańszych należy olcha, sosna, buk. Droższe – czereśnia, dąb, jesion.

Tańszą alternatywą są fronty fornirowane naturalną okleiną – bardzo cienkie plastry drewna naklejane są pod specjalną prasą na płytę podkładową i następnie lakierowana. Zaletą jest bogate wzornictwo (z drzewa krajowego oraz egzotycznego), nie potrzebują dodatkowych ozdób, aby zachwycać. Fronty fornirowane występują w prostej formie. Mogą być lakierowane w macie – zachowując naturalne pory materiału i oryginalną chropowatość, lub w wysokim połysku. W tym wypadku gruba warstwa lakieru gubi naturalność, za to lepiej zabezpieczymy powierzchnię elementów fornirowanych przed zarysowaniami, parą wodną i innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Fronty lakierowane to fronty w szerokiej gamie kolorystycznej. Fronty bardzo łatwo utrzymać w czystości, jednak materiał ten jest dość delikatny, podatny na zarysowania. Dostępny w każdym kolorze z palety RAL. Świetnie się prezentują zwłaszcza jeśli chcemy rozjaśnić kuchnię oraz powiększyć ją optycznie.

MDF foliowany w swojej ofercie ma szeroki wachlarz frontów – tłoczonych, prostych, ze wstawkami (np. ze szkła), ciekawymi dekorami i foliami. Może być stosowany po całości lub jako pojedyncze fronty dodając charakteru całej kuchni. Istnieją również panele dekoracyjne o ciekawych tłoczeniach, nadające się np. na boki barów, lad, wysp. MDF foliowany pozwala na stworzenie kuchni o charakterze rustykalnym lub nowoczesnym w przystępnej cenie.

Płyta laminowana dobrej jakości do złudzenia przypomina drewno lub fornir, daje duże możliwości realizacji przy niskiej cenie. Materiału nie da się wyginać ani zaokrąglać, ale świetnie komponuje się w kuchniach nowoczesnych, zwłaszcza w sąsiedztwie szkieł, akryli czy aluminium.

Fronty akrylowe produkowane są na bazie płyty MDF, oklejonej akrylem o grubości 1mm. Zapewnia to bardzo wysoką skalę połysku, a także efekt odbicia światła zbliżony do tradycyjnego lustra. Jest łatwy w utrzymaniu czystości, a jego trwałość pozwala na jego wieloletnie użytkowanie.
Powierzchnia frontów odporna jest na działanie promieni UV (nie żółknie oraz nie blaknie), a kolorystyka jest w pełni powtarzalna.

OŚWIETLENIE

Niemniej ważnym elementem w projektowaniu kuchni jest zaplanowanie oświetlenia. Oprócz głównego punktu świetlnego na suficie, warto doświetlić blat. Punkty świetlne mogą znaleźć się na suficie podwieszanym nad meblami lub w samych meblach.

Pod szafkami można zastosować taśmę led, wpusty meblowe, lub trójkąty podszafkowe. W przypadku kuchni klasycznych stosuje się także wysięgniki halogenowe.

Elegancji kuchni dodają światła cokołowe.

TERMIN REALIZACJI

  • Meble z płyty laminowanej - 4-6 tygodni
  • Meble lakierowane, akrylowane, fornirowane – 6-8 tygodni
  • Meble z MDF-u foliowanego 6-8 tygodni
  • Meble z drewna – ok. 8 tygodni

 

Przykładowe realizacje